Santykis su svoriu

Agnė Petkutė-Budrienė

11/20/2021 2 min read

Paviršutiniškai žiūrint, kūno svorį siejame su estetika, bet pasikapstę giliau, galime pastebėti, kada mums kyla noras, jog svoris keistųsi, kada norime savo svorio nejausti, o kada siekiame jį patirti labai aiškiai.
Esame linkę įvairius reiškinius apibūdinti per svorio aspektą, suteikdami jam įvairiausių reikšmių: pavyzdžiui, sunkios mintys - nemalonios, slegiančios, tačiau svorį turinčios mintys ir idėjos - svarios, svarbios ir reikšmingos. Neišspręstų problemų ir nepriimtų sprendimų svoris, kurį laikome, nešiojame ir svoris, tarsi akmuo nukrentantis nuo pečių ar širdies kai vieną iš sunkių sprendimų priimame. Mūsų pačių svoris, kurį patiriame kontakte su žeme - stabdantis ir pasyviai tempiantis mus žemyn arba malonus, leidžiantis būti kontakte su žeme po kojomis. Kūno svorio didėjimas, kai kažko nenorime ar negalime paleisti, kaupiame savyje, norim save apsaugoti. Arba svorio didėjimas, kai jaučiamės pasiruošę ,,turėti svorio", priimti, laikyti, užimti vietą.
Tikiu, jog kiekvienas galime atrasti individualių ir sau reikšmingų santykio su svoriu aspektų. Nuotraukoje atsispindi man itin malonus ir apdovanojantis momentas, kai jaučiausi atlikusi svarbų ir prasmingą darbą, kuris turi vertę ir svorį, o savo kūno svorį galėjau saugiai ir su atsipalaidavimu atiduoti po manimi esančio smėlio atramai. Šiuo metu aiškiai jaučiu norą treniruotėje rinktis kiek sunkesnį, nei įprastai svorį. Atpažįstu, jog tai man leidžia patirti savo jėgą, tačiau tuo pačiu mane tai stiprina psichologiškai, leidžia patirti sunkumą, kurį galiu lengvai įveikti, pakelti šį svorį, o veiksmas turi aiškią pradžią ir pabaigą, pati jį kontroliuoju.

Šokio-judesio terapijoje svoris irgi turi svarbią vietą, pavyzdžiu, Labano judesio analizes sistemoje svoris siejamas su spaudimu, jėga ir jautrumu. Jis svyruoja amplitude nuo sunkaus iki lengvo.

Kartu su kitais aspektais (Labano vadinamais pastangomis), svoris jungiasi į skirtingas būsenas:
• svoris ir tėkmė - svajonių arba miego būsena, kuri sujungia kūno pojūčius su fluidiskumu, sklandumu ir savęs pajautimu.
• svoris ir laikas - ritmo būsena. Ji sukuria aktyvų fizinį buvima dabartyje bei gali atspindėti artumą.
• svoris ir erdvė - stabili būsena. Ji sukuria aiškią kūno struktūrą erdvėje.
Teorijoje teigiama, jog ten, kur trūksta svorio, nėra veiksmo, trūksta fizinio dabarties patyrimo, aiškumo jaučiant save erdvėje.

Santykis su svoriu nuolat kinta ir nešą mums vis kitą žinutę apie mūsų poreikius. Poreikiai visuomet turi svorį ir yra svarbūs, o jų atpažimimas ir atliepimas įsiklausant į save tampa vis lengvesnis 🌸